Логотип Рентехно
Рішення відновлювальної енергетики - Перевищуючи ваші очікування
enuaru

Сонячна електростанція: прибутковий бізнес чи недешева іграшка?

Головна » Блог про ВДЕ » Сонячна електростанція: прибутковий бізнес чи недешева іграшка?

Сонячна електростанція: прибутковий бізнес чи недешева іграшка?

Ще 5-6 років тому про сонячну енергетику в Україні знали лише одиниці та вважалося, що сонячні електростанції — це неймовірно дороге і малоефективне задоволення. Однак зараз про сонячні електростанції знають практично всі завдяки ряду причин. В першу чергу, стрімкий розвиток фотоелектричної промисловості призвів до різкого падіння собівартості як сонячних систем так і сонячної електроенергії в цілому. Протягом останніх 5 років вартість будівництва сонячних електростанцій скоротилася більш ніж у 2 рази. З іншого боку, подорожчання газу і перебої з електроенергією призвели до того, що багато хто почав шукати альтернативні джерела енергозабезпечення та енергонезалежності. По-третє, для тих, хто хоче отримати додатковий прибуток - це гарна можливість мати пасивний дохід, тобто дохід, який не вимагає щоденної участі в операційній діяльності. До того ж Україна має гарне географічне положення для роботи сонячних електростанцій, бо рівень сонячної генерації значно вище, а ніж в тієї ж Німеччини, що є наразі лідером сонячної енергетики в Європі.

З чого все почалося? Хтось подорожував за кордон і, побачивши як сонячні електростанції працюють в європейських країнах, вирішив побудувати власний об’єкт в Україні, хтось побачив це диво у сусіда і зміг оцінити ефективність роботи, а хтось шукав шляхи безперебійного електропостачання. Але зараз спостерігається активне зростання попиту — сонячні електростанції набирають популярності серед аграріїв України.

Чому ж зараз сонячна енергетика користується такою популярністю у фермерів? Чи зможуть інвестиції в сонячну енергетику гарантувати «сонячне» майбутнє українським фермерам? Провівши аналіз ринку, ми прийшли до висновку, що на це є ряд підстав:

1. Аграрний ринок зазнає ряд змін, що спричинені зовнішніми та внутрішніми факторами. І щоб зменшити свої ризики власники фермерських господарств розглядають будівництво сонячних електростанцій як надійний спосіб інвестувати гроші і диверсифікувати свій бізнес.

2. Замислюючись про пенсію, українські фермери не особливо сподіваються на пенсійну систему, а самі будують своє майбутнє. Адже сонячна електростанція - це актив, що приносить прибуток протягом 25-30 років.

3. Сонячна електростанція працює повністю автоматично, не потребує обслуговуючого персоналу, не потребує витрат на обслуговування, а отже не відволікає власника від основної діяльності господарства.

4. Сонячна електростанція – прекрасна альтернатива банківському депозиту. Адже, як бачимо, будь-якої миті банк може стати банкрутом, і як потім отримати вклад? Багато вважають за краще вкладати гроші в щось реальне, що буде працювати і приносити свої плоди, незважаючи на ситуацію в країні.

5. Сонячна електростанція - ефективний спосіб зберегти гроші від інфляції, адже при будівництві сонячної електростанції гроші інвестують у гривні, а отримують дохід від продажу електроенергії в прив'язці до євро.

6. Сонячні електростанції - одна з найбільш гнучких систем енергопостачання: можна продавати електроенергію, а можна використовувати для власних потреб як постійно, так і акумулювати її і використовувати пізніше в період відсутності електроенергії в мережі, тим самим бути енергонезалежним.

7. Додатковим стимулюючим фактором стало прийняття нового закону про «зелений» тариф, завдяки якому привабливість сонячних електростанцій в Україні вийшла на новий рівень.

Давайте розберемося детальніше, які перспективи для фермерів відкриває новий «зелений» тариф.

Побудувавши наземну сонячну електростанцію в 2015 році, отриману електроенергію можна продати за 0,17 євро за кожну кВт*г, а у випадку будівництва дахової електростанції ставка «зеленого» тарифу становить навіть 0,18 євро. Тобто, сплативши лише один раз за будівництво сонячної електростанції, можна щорічно отримувати прибуток до 2030 року, що передбачено законом України «Про електроенергетику». Якщо раніше при будівництві сонячних електростанцій обов'язковою умовою була наявність українського обладнання, то зараз можна використовувати те, що є економічно більш доцільним. Для того, щоб оцінити ефективність будівництва даного проекту, досить подивитися на цифри. Ось реальний приклад розрахунку наземної сонячної електростанції на 1МВт для центральної України.

Отже, отримуємо. При початковій інвестиції 1,3 млн. євро окупність станції складає менш ніж 7 років, а далі накопичується дохід, який складе 161 тис. євро на рік, або 1,454 млн. євро протягом 9 років. Після 1 січня 2030 року «зелений» тариф не сплачується, але при цьому сонячна електростанція продовжує працювати і забезпечувати необхідною електроенергією. Так як термін роботи станції становить 25-30 років, то з 2015 по 2030 сонячна електростанція приносить «зелений» дохід, а з 2030 по 2045 роки забезпечує безкоштовною електроенергією фермерське господарство. Якщо порахувати скільки коштів буде зекономлено на електроенергії протягом року, то при річній генерації 1 012 374,4 кВт*г. з поточним тарифом на електроенергію у розмірі 1,5 грн. за кВт/г., отримаємо щорічну економію 1,517 млн.грн. А якщо врахувати динаміку зростання цін на електроенергію за останні роки, (див. діаграму), то економіка будівництва сонячної електростанції буде значно цікавіша.

Як правило, при встановленні інженерних систем враховують як первинні інвестиції, так і вартість операційних витрат. Отже виникає питання, яка сума додаткових витрат знадобиться для забезпечення роботи сонячної електростанції? Практика роботи в українських кліматичних умовах показує, що витрати мінімальні, бо бруд з панелей змивають дощі, а сніг сходить сам (сонячні модулі при роботі нагріваються). При встановленні наземних станцій на великих фермерських ділянках виникає лише одне операційне питання – це своєчасне видалення рослинності в міжряддях, яка може затінювати сонячні модулі. В цьому випадку є ряд засобів: 1. Зацементувати ділянку; 2. Періодично скошувати зелену масу; 3. Або, як роблять багато із фермерів, просто випасають птахів, які цю траву вискубуюсь. Це і обслуговування сонячних модулів і корм для худоби.

Наразі в Україні побудовано багато сонячних електростанцій як великих, так і малих. Досвід показує, що користувачі справно отримують свої кошти від продажу електроенергії за «зеленим» тарифом як для наземних так, і для дахових станцій, обов’язкова сплата яких гарантована законом України. Про всі об’єкти , що отримали тариф, можна дізнатися на сайті НКРЕ. Щоб з’ясувати яку станцію краще встановити, потрібно визначитися для початку з цілями. Мережеві наземні станції – це найкращий спосіб продавати електроенергію за «зеленим» тарифом. Для власного резервного споживання гарним вибором стане дахова станція, яка забезпечить електроенергією у випадку перебоїв або відключення електроенергії в мережі.

Одним з перших серед власників фермерських господарств, який відкрив для себе сонячну енергетику є Сергій Омел’яненко з с. Іванівка, Новоукраїнського району Кіровоградської області. Сергій Борисович встановив для свого фермерського господарства стаціонарну сонячну електростанцію на 1,3 МВт за «зеленим» тарифом. Він успішно продає сонячну електроенергію, і з урахуванням економічної ситуації в Україні гривневі інвестиції вкладені у будівництво вже повернув.

Іншим прикладом сонячної електростанції, встановленої на фермерському господарстві, є трекерна станція у Кіровоградській області. Це перша в Україні електростанція, що «слідкує» за сонцем, подібно до соняшника, щоб забезпечити падіння сонячних променів на поверхню сонячного модуля під оптимальним кутом. Завдяки трекерам досягається максимальна генерація сонячної енергії, яка перевищує показники стаціонарної станції більш, ніж на 30%. Основною метою будівництва даної станції була необхідність забезпечення безперервної роботи обладнання двох зерносховищ в умовах періодичних відключень подачі електроенергії з мережі. Специфіка роботи підприємства така, що при відсутності електроенергії під час збирання врожаю потенційні збитки можуть бути дуже великими. Порахувавши можливі втрати і вартість інвестицій було прийнято рішення встановлювати сонячну електростанцію. При цьому додатково така сонячна електростанція має можливість накопичувати електроенергію в сховищі для використання вночі або в періоди низької освітленості.

В якості резервного електропостачання ефективним є встановлення дахових станцій. До того ж побудувавши дахову сонячну електростанцію в 2015 році можна отримати максимальну ставку за «зеленим» тарифом в розмірі 0,18 євро за кожний кВт*год. Дохід від встановлення дахової станції на 100 кВт (а це приблизно 1260 кв.м даху) з річною генерацією 108 000 кВ*г у 2015 році складе 19,440 тис. євро на рік.

Виникає питання, хто будує такі сонячні станції і до кого звертатися? Серед експертів на ринку сонячної енергетики можна виділили компанію «Рентехно». Компанія працює на ринку сонячної енергетики України понад 5 років. За цей час вона збудувала значну кількість сонячних електростанцій, які вже згенерували понад 50 тис. МВт*г електроенергії. Рентехно має спеціально розроблені рішення для аграрного сектору, перша в Україні встановила трекерну електростанцію , є досвідченим фахівцем щодо виконання інноваційних проектів.

Виконавчий директор компанії «Рентехно» поділився інформацією щодо поточної ситуації на ринку сонячної енергетики:

Якими цікавими проектами зараз займається Рентехно?

— Наша компанія сфокусована у декількох напрямах у галузі альтернативної енергетики. Останні роки, левову частину часу займають проектування та будівництво сонячних електростанцій. Наразі у роботі є декілька проектів дахових сонячних електростанцій, частина з яких планується для підключення до мережі для продажу електроенергії за «зеленим» тарифом, а частина — для власного використання виробленої електроенергії. Мова йде в основному про невеликі сонячні станції потужністю 100-250 кВт. Окрім того, на початку 2016 року ми плануємо будівництво наземної сонячної електростанції мегаватного класу, і поміж іншим розглядаємо можливість використання одновісних трекерних металоконструкцій для розміщення та зміни орієнтації сонячних батарей.

Які перспективи розвитку сонячних електростанцій в аграрному секторі?

  — Наш попередній досвід показав, що проекти сонячної енергетики мають попит серед компаній та інвесторів, основною діяльністю яких є агробізнес. А з урахуванням кон'юнктури ринку що склалася, цікавість не лише не згасає, а навпаки, ще більше посилюється з кожним роком. Впевнений, що найближчі 2-3 роки в Україні з’являться багато нових прикладів використання сонячних електростанцій в аграрному секторі.

Чому звертаються саме до Рентехно?

  — Тому що наша компанія є однією з небагатьох, хто має практичний досвід будівництва таких об’єктів «під ключ» та бере на себе не лише рішення технічних питань, але й супроводжує клієнта протягом усіх формальних етапів проекту включаючи отримання «зеленого» тарифу. Окрім цього, Рентехно — це генеральний підрядник, тобто ми не є продавцем якогось обладнання чи лобістом певних брендів. Тому звертаючись до Рентехно, клієнти завжди можуть бути впевнені, що ми відстоюємо їхні інтереси та максимально оптимізуємо всі складові проекту на їх користь. Отже бачимо, ринок сонячної енергетики є одним з найперспективніших для розвитку в Україні. Це можливість забезпечити своє господарство безперебійною електроенергію від будь-яких політичних та економічних обставин, а до того ж засіб зберігати та отримувати гроші від продажу електроенергії за «зеленим» тарифом. Доказом цьому є активне зростання будівництва сонячних електростанцій в Україні. Поточний рік — є найбільш сприятливим для отримання «зеленого» тарифу та початку власної енергонезалежності.

Матеріал опубліковано у віснику "Фермер України", №11-12, червень 2015р.


Друкувать
Будівництво промислових сонячних електростанцій
Устаткування для сонячних електростанцій
Інвестиції в сфері поновлюваних джерел енергії

Залишилися питання по призначенню наших послуг?
Залиште нам заявку. Наші фахівці проконсультують Вас

Тема вашого запиту
Замовити дзвінок

^