Логотип Рентехно
Рішення відновлювальної енергетики - Перевищуючи ваші очікування
enuaru

Відновлювальна енергетика в Україні. Думка експертів

Головна » Блог про ВДЕ » Відновлювальна енергетика в Україні. Думка експертів

Відновлювальна енергетика в Україні. Думка експертів!

 Останній рік в Україні активно обговорюється «зелений» тариф. Існує думка, що даний тариф — штучно створений фінансовий інструмент для отримання надприбутку за рахунок держави для проектів сонячної енергетики певних компаній та осіб. Серед таких компаній найчастіше фігурує Activ Solar і ім'я братів Клюєвих. Так, на момент впровадження (2009 р.) ставка тарифу в Україні була справді однією з найвищих (0,47 €) в Європі і окупність проектів була надшвидка. Але ідея «зеленого» тарифу не була чимось новим, у світовій практиці розвинуті країни давно використовують «зелену» енергетику і державну підтримку у вигляді «зеленого» тарифу. Чому нині європейські країни так активно застосовують «зелену» енергетику і «зелений» тариф? — Люди усвідомили необхідність використання поновлюваних джерел енергії (ВДЕ) і скорочення споживання вугілля і нафти для забезпечення енергонезалежності держави та збереження екології. Зараз Україні як ніколи потрібно усвідомити, що «зелений» тариф це не зло, а шлях до енергонезалежності. Шлях, який повинен бути грамотно продуманий, який дозволить ефективно розвиватися енергоринку, але при цьому не буде об'єктом спекуляції. Реальні вітчизняні гравці знають, як зробити ринок ВДЕ ефективним, залучити інвестиції і домогтися енергонезалежності країни, тому ми попросили деяких з них висловити своє бачення з даного питання. Нашими співрозмовниками стали керівники компаній, які протягом багатьох років успішно займаються впровадженням проектів з використанням відновлюваних джерел енергії. За їхніми плечима безліч реалізованих проектів, починаючи від невеликих систем електроживлення приватних домогосподарств, і закінчуючи великими сонячними електростанціями промислового розміру. Ось їхня думка про те, яким має бути майбутнє ринку альтернативної енергетики в Україні (інтерв'ю проводилося до прийняття законопроекту 2010-д.):

— Яка ваша думка про розвиток світового ринку ВДЕ? Досвід яких країн є для України найбільш привабливим і чому?

Дмитро Лукомський, виконавчий директор «Рентехно» (Д.Л.): «В останні десятиліття в розвинених країнах стала очевидною тенденція щодо інтенсивного нарощування частки ВДЕ в їх енергетичних балансах. Темпи зростання цієї галузі протягом багатьох років є одними з найбільш значних, що відбувається серед іншого завдяки зваженому підходу до розвитку енергетики на державному рівні. Причин цьому декілька, але в цілому можна говорити про глобальні підході, спрямовані на диверсифікацію джерел енергії та забезпечення максимальної енергетичної незалежності для кожної з країн, що стала на шлях нарощування частки ВДЕ. У кожному разі, переходячи від світових трендів до реалій України, необхідно спочатку визначитися з нашими власними енергетичної та економічної стратегіями, а вже після цього — аналізувати та впроваджувати напрацювання країн, більш розвинених в енергетичній сфері.»

Олександр Сокиржинський, керівник «Аванте» (О.С.): «Досвід багатьох країн цікавий, але не універсальний, в Україні треба використовувати досвід всіх та брати з нього те, що можна застосувати в українських реаліях».

Олексій Бадіка, директор «Атмосфера» (А.Б): «Німеччина, в принципі, за їх зразком розроблявся  український «зелений» тариф».

— Як Ви можете охарактеризувати поточний стан ринку ВДЕ в Україні, зокрема ринок сонячних електростанцій (СЕС)?

Євген Ладнич, генеральний директор «Рентехно» (Є.Л.): «Дивлячись, що називати ринком. На сьогоднішній день працюють раніше побудовані об'єкти, які отримують оплату за «зеленим» тарифом. Споруджуваних об'єктів, наскільки мені відомо, немає. Цілий ряд проектів заморожено. А ось інтерес у компаній, які хотіли б інвестувати в проекти пов'язані з відновлювальною енергетикою, є. Причому, якщо раніше (2012-2013 рр.) було багато іноземних компаній, то зараз значно збільшився інтерес до галузі у вітчизняних підприємців».

О.С.:  «Ринок відкритий і готовий до роботи: є фахівці і гроші, але є величезна недовіра до рішень держави. На поточний момент держава в особі НКРЕ має скасувати неринкові тарифи, прийняті при Януковичі (і не треба говорити про захист інвесторів, тому що по тим тарифам і без ПДВ вони окупили себе за 2 роки)».

Д.Л.:  «Сьогодні ринок ВДЕ в Україні знаходиться в стані переродження. Серед іншого намітився перехід від будівництва великих промислових електростанцій на ВДЕ до більш дрібних проектів. Це відбувається внаслідок реформ в області державного регулювання галузі, а також завдяки таким чисто ринковим факторам, як безперервне вдосконалення технологій, яке тягне за собою зниження цін і, як наслідок, розширення рамок економічної доцільності впровадження різних проектів. Я впевнений, що через 10-15 років ми взагалі перестанемо говорити про державну підтримку галузі та еволюційно перейдемо до практичної реалізації ідеї розподіленого генерації з використанням ВДЕ».

Олександр Ковпак технічний директор «Атмосфера» (А.К): «У цілому ринок хоч і слабо, але зростає, на швидкість і величину його зростання в різний час впливають різні чинники. Поточне зростання більше пов'язане з «негативним» енергетичним трендом, з бажанням енергетичної незалежності та збільшення рівня гарантій з боку фізичних осіб. Але це зростання набагато менше докризових прогнозованих величин».

— Висловлювалися думки про скасування «зеленого» тарифу. Як Ви вважаєте, чи потрібен «зелений» тариф і для чого?

Є.Л.: «Можна звичайно і скасувати, але тільки в такому випадку Україна дуже скоро опиниться на задвірках цивілізації в енергетичному плані. І справа тут навіть не в закупівлі електроенергії у Росії, а вугілля для ТЕЦ в ПАР. Є багато непрямих (неявних) плюсів від розвитку зеленої енергетики в країні. Адже «зелений» тариф — це субсидування всієї галузі відновлюваної енергетики. А це, в свою чергу, робочі місця по всій країні, інновації, інтеграція у світову економіку і т.д. Або, наприклад, професійний розвиток молодих фахівців, і не просто розвиток, а отримання практичного досвіду в реальних проектах з використанням сучасного обладнання. Ці люди, отримавши досвід реалізації таких проектів, можуть принести багато користі країні, як в енергетиці, так і в інших галузях. І в цьому субсидуванні з боку держави немає нічого поганого — ось у Китаї цілий ряд галузей субсидуються — і це нормально».

О.С.: «Так, «зелений» тариф потрібен для стимулювання і залучення інвесторів в енергетичну галузь, але він повинен бути прив'язаний до єдиного тарифу на електроенергію і лише в гривні».

Д.Л.: «Чи потрібен нам «зелений» тариф? — це не головне питання. Знайти відповідь на нього можна, спочатку визначившись з цілями, які ставить перед собою держава Україна. Якщо ми хочемо диверсифікувати портфель генеруючих потужностей, урізноманітнити енергетичний баланс, підвищити власну енергетичну незалежність, знизити втрати в централізованих мережах за рахунок переходу до моделі розподіленої генерації, виховати в країні велику кількість професіоналів, а також отримати безліч інших очевидних і не дуже переваг, то «зелений» тариф швидше необхідний. Якщо ж ми хочемо просто створити черговий інструмент для перерозподілу грошових потоків у «правильні» кишені, то найближчим часом без «зеленого» тарифу краще обійтися. Мені здається, що цей механізм підтримки галузі ВДЕ Україні потрібен. Але спочатку пропоную визначитися із завданнями, досягнення яких ми хочемо стимулювати завдяки використанню цього механізму».

А.Б.: «Зелений» тариф потрібний. Глобально: щоб енергетика країни ставала ефективнішою. У США, де і був вперше застосований «зелений» тариф, на поточний момент вартість виробленої енергії від ВДЕ вже нижче, ніж від традиційних джерел енергії. Це говорить про те, що поряд із зменшенням споживання невичерпних джерел енергії, зменшенням забруднення навколишнього середовища, для користувача зменшується вартість 1 кВт*год енергії. Іншими словами, чим більше «зеленої» енергії в балансі енергоспоживання, тим користувач і країна в цілому будуть в довгостроковій перспективі мати дешевшу собівартість 1 кВт*год енергії. На тлі постійного зростання цін на енергоносії, вже можна говорити про формування глобального енергетичного тренда убік ВДЕ».

— Що відбудеться, якщо «зелений» тариф анулюють?

Є.Л.: «Я б так питання взагалі не ставив. Це все одно, що «анулювати» зовнішній борг країни. За збудованими об'єктами є зобов'язання, які взяла на себе держава, є цілий ряд інвесторів і банків (включаючи міжнародні фінансові установи), які фінансували дані проекти і резонно очікують повернення своїх інвестицій. Однак, з іншого боку, це не означає, що немає місця переговорному процесу і немає місця компромісу. Оскільки, було б дивно думати, що держава у сьогоднішній ситуації буде платити за поточним курсом, наприклад, 46,5 євроцентів за 1 кВт*год електроенергії, виробленої сонячною електростанцією, побудованої до 2013. На мій погляд, такий компроміс може бути досягнутий, наприклад, шляхом зміни поточного законодавства у бік введення обмеження по терміну, протягом якого держава купує всю електроенергію, вироблену з використанням ВДЕ. На сьогодні цей термін встановлений законодавчо — до 1 січня 2030 року, а, на моє переконання, цей термін цілком міг би становити 5-6 років, після чого об'єкт альтернативної енергетики продає електроенергію за прямими договорами. При цьому, такі зміни я б ввів як для нових, так і для вже працюючих об'єктів. За 5-6 років об'єкт окупається, інвестор виплачує кредит банку, після чого інвестор продовжує отримувати прибуток. Але саме прибуток, а не надприбуток».

О.С.: «Сонце буде світити. Країна буде жити. І сонячні станції будуть встановлювати тільки ті, хто має вільні гроші. Знизиться масовість. Тут хочеться навести приклад Німеччини, в якій 80% сонячної енергії встановлено на дахах приватних будинків. Приватникам не треба давати окупність 5-7 років достатньо і 10 років, тому це інвестиція в майбутнє своє і своїх дітей, яка за природою відрізняється від бізнес-інвестиції».

А.К.: «У короткостроковій перспективі — нічого. У довгостроковій перспективі зробимо ще 2 кроки в бік кам'яного століття. Парк теплових станцій, на яких тримається енергосистема України, морально застарів вже давно. 70% з них потрібно модернізувати або виводити з експлуатації. АЕС працюють тільки в базисному режимі, відсутність локальних потужностей у майбутньому може бути катастрофічним. При цьому, знаючи про те, скільки енергії витрачатися на її ж транспортування (близько 15%), будь-яке локальне виробництво має заохочуватися. Не варто забувати, що понад 50 країн мають закони щодо «зеленого» тарифу, і це не через те, що вони всі думають про екологію — насамперед рахують гроші. Так, капітальні витрати на впровадження ВДЕ досить високі, проте, в майбутньому ми отримуємо «безкоштовну» енергію. Поставив станцію на ВДЕ і отримуєш енергію, нічого не витрачаючи. У той час як ТЕС потрібно побудувати, а потім ще кожен день спалювати тонни вугілля чи газу, і так протягом десятків років».

— Який, на Вашу думку, повинен бути «зелений» тариф? Зазначена ставка повинна бути однаковою для всіх ФЕС чи різна під різні типи і чому?

О.С.: «Єдина для всіх, на рівні 150-180 % від звичайної вартості електроенергії».

Д.Л.: «Як вже було сказано вище, давайте йти від цілей. Якщо ми хочемо просто стимулювати нарощування потужностей ВДЕ, то тариф може бути єдиним. Але якщо ж мети інші, наприклад, рівномірний розподіл потужностей по території країни, то значення «зеленого» тарифу має розраховуватися з урахуванням комплексу параметрів, як, наприклад, рівень сонячної радіації в різних регіонах країни або локальні потреби щодо  додаткової потужності. Але в будь-якому випадку, остаточне рішення стосовно рівня «зеленого» тарифу має грунтуватися на фінансових розрахунках, які забезпечать інвесторові досягнення шуканих параметрів проекту».

А.Б.: «Непросте питання. По суті, з точки зору будь-яких інвестицій, важливий термін їх повернення. Одним з варіантів формування ставки «зеленого» тарифу може бути варіант, при якому на початку кожного року відбувається коригування «зеленого» тарифу виходячи з вартості типового проекту і обраного терміну повернення інвестицій (наприклад, 8-10 років). При цьому всі станції, введені в цьому році, отримують такий тариф (надалі не змінюється), прив'язаний до умовних одиниць (євро або $)».

Згідно з даними дослідження Fraunhofer ISE '' Levelized cost of electricity renewable energy tehnologies study November 2013'', з початку 2012 року оптові ціни на фотоелектричні модулі з Європи знизилися на 32%: у січні 2012-го вони коштували 1,07 євро / Вт, а до кінця 2013-го — 0,73 євро/Вт. Ціни на кристалічні модулі з Китаю зменшилися за той же період з 0,79 євро/Вт до поточного 0,58 євро/Вт, або на 27%. В цілому ж середня вартість фотоелектричних установок за рік-півтора знижується на 20%. У Німеччині, наприклад, вартість електроенергії, виробленої на сонячних електростанціях, за 15 років зменшилася на 80% — з 0,50 євро/кВт-г у 2000 році до 0,10 євро/кВт-г у 2015-му.  

— З урахуванням світової тенденції, який період окупності СЕС буде в Україні?

О.С.: «10-12 років — це нормальний період окупності. Якщо знаєш де можна більш ефективно вкласти гроші — йди та вкладай, а в даному випадку мова йде щодо безризикової окупності».

Д.Л.: «Казати про терміни окупності до 5 років — це  найбільш ефективний засіб створити нездоровий ажіотаж навколо галузі,  стимулювати корупцію і спровокувати темпи зросту, які можуть виявитися Україні не по плечу. З іншого боку, окупність  більш ніж 10 років — це вже забагато. Подібні довгострокові проекти мають право на існування лише з великою кількістю застережень. На мою думку, оптимальним строком окупності для проектів, які стимулюються за допомогою «зеленого» тарифу, буде період у 7-9 років. Для проектів, що працюють без «зеленого» тарифу — 10-12 років».

А.К.: «10 лет»

— Чи має бути місцева складова? Якщо так, то в якому процентному співвідношенні?

О.С.: «Ні. Це привід для ще одної корупційної складової».

Д.Л.: «Місцева складова потрібна у першу чергу для стимулювання вітчизняного виробника. Але цієї цілі можливо досягнути іншими засобами, наприклад, за допомогою податкових пільг, державних замовлень та ін. Я вважаю, що оптимальним рішенням буде або повна відмова від «місцевої складової» або застосування механізму премій до «зеленого» тарифу при використанні комплектуючих, вироблених в Україні. Але у другому випадку важливо  ретельно обміркувати формулювання та визначення щодо розрахунку місцевої складової».

А.Б.: «Ні! Будь-які обмеження знижують темпи зростання долі ВДЕ у енергобалансі, адже саме це — загальна мета «зеленого» тарифу. Окрім цього — це місце, де можна спекулювати та лобіювати чиїсь інтереси. Ринок має бути прозорим та зрозумілим. В принципі, можна ввести якісь заохочення, якщо ця складова є, але як обов'язковий пункт її потрібно прибирати 100%. Ця «надбавка» не повинна бути ключовою і вирішальною не більше 5% від тарифу».

Згідно даних Forbes, втрати компаній сфери ВДЕ внаслідок не перегляду «зеленого» тарифу у зв'язку зі зміною курсу євро за період вересень 2014- січні 2015, а також необгрунтованого зниження тарифу в лютому і березні 2015 року на 50% і 55% , склали: СЕС   402,5 млн. гривень,  ВЕС — 333 млн. гривень, ГЕС 85, 66 млн. гривень, і 38 млн. гривень — біомаса.

— Як існуюча ситуація впливає на інвестиційний клімат? Який Ваш прогноз на наступні періоди?

О.С.: «Ніяк. Український інвестор знає наші умови, а європейському інвестору ми не повинні нічого гарантувати. Будапештський меморандум вони не забезпечили. Які до нас претензії. В Україні достатньо своїх інвесторів».

Д.Л.: «Поки ситуація в законодавчій сфері не стабілізувалася, очікувати зростання інвестицій передчасно. Але з іншого боку, майбутні правила гри можуть і не надати позитивного впливу на інвестиційний клімат. Тому перспективи нашої галузі, на жаль, все ще залишаються погано прогнозованими».

А.Б.: «Про який інвестиційний клімат йдеться? У ручному режимі змінюються тарифи, на підставі яких складалися бізнес плани, відкривалися кредитні лінії і будувалися графіки погашення, а потім одним розчерком пера погашення та виконання кредитних зобов'язань унеможливлюють не через технічні чи інші прорахунки, а через те, що хтось вирішив змінити закон. Найближчим часом не бачу передумов до поліпшення клімату та реальних інвестицій з боку великих «системних» інвесторів. З іншого боку, на хвилі енергетичної кризи та ситуації в країні, інтерес з боку приватних домоволодінь безперервно зростає. Так що зростання ринку буде тільки за рахунок цього сегмента».

Європа вже давно і активно розвиває сферу ВДЕ, особливо сонячну енергетику і не без допомоги держпідтримки. Так званий «зелений» тариф в Німеччині діє з 2004 і, незважаючи на те, що сонячне випромінювання в Німеччині набагато нижче, ніж в Україні, на сьогоднішній день Німеччина є Європейським лідером по установці СЕС та генерації екологічно чистої електроенергії.

— Які кроки необхідно зробити Україні для активного розвитку галузі та отримання енергонезалежності?

О.С.: «Прив'язати «зелений» тариф до звичайної  вартості електроенергії у гривні».

Д.Л.: «Нам потрібно якомога швидше визначитися з глобальними цілями в енергетиці та завданнями по їх досягненню. Одна з таких цілей — це досягнення максимальної енергетичної незалежності та захист від будь-яких недружніх дій інших держав. Розвиток власних потужностей на базі ВДЕ — один з механізмів, який може допомогти Україні в досягненні цієї мети. Держава повинна в першу чергу не заважати, а в другу — обдумано допомагати розвитку внутрішнього ринку альтернативної енергетики».

О.С.: «Основна проблема на поточний момент — це відсутність компетенції та бажання державних чиновників і службовців обленерго, РЕМ. При підключенні «зеленого» тарифу в більшості випадків йде відверте саботування процесів. Це потрібно вирішувати — мотивувати співробітників на місцях, щоб вони допомагали або хоча б виконували свої прямі обов'язки. Потрібні чіткі та зрозумілі умови отримання, відсутність «розмитих» формулювань, місць, де можна двояко трактувати. Повинні бути гарантії не зміни ставки «зеленого» тарифу».

Поки готувався матеріал був прийнятий законопроект 2010-д, який вніс свої зміни як за умовами будівництва (наприклад, скасування місцевої складової), так і за ставкою «зеленого» тарифу (тариф був знижений). При цьому ринок ВДЕ і зокрема сонячної енергетики потребує підтримки держави, у забезпеченні стабільного інвестиційного клімату. З правильною політикою ВДЕ дозволять забезпечити значні обсяги електроенергії і енергонезалежність країни


Друкувать
Будівництво промислових сонячних електростанцій
Устаткування для сонячних електростанцій
Інвестиції в сфері поновлюваних джерел енергії

Залишилися питання по призначенню наших послуг?
Залиште нам заявку. Наші фахівці проконсультують Вас

Тема вашого запиту
Замовити дзвінок

^