Логотип Рентехно
Рішення відновлювальної енергетики - Перевищуючи ваші очікування
enuaru

Сонячні заправки і «зелений» бізнес. Частина 1

Головна » Блог про ВДЕ » Сонячні заправки і «зелений» бізнес. Частина 1

Електробум. Сонячні заправки і «зелений» бізнес.

Україна зараз на 5-му місці в світі за темпами зростання кількості електромобілів (electrical vehicle, EV). Але це не повинно нас обманювати - в Україні зараз все близько 3000 електрокарів. Однак у світі починається справжній бум продажів EV, і, отже, споруди зарядних станцій для них. Норвегія і Голландія планують повністю заборонити авто з ДВС 2025 року Німеччина - до 2030 р Франція і Великобританія - до 2040 р.

«До 2040 року дизельного і бензинового транспорту не залишиться. Це абсолютно вірогідний сценарій », - про це заявив глава Renault-Nissan Карлос гонах на презентації плану розвитку електричного та автономного транспорту до 2022 р Число EV в Китаї 2025 р виросте в 10 разів і досягне 7 млн. Шт. До 2030 р до 44% авто в Індії будуть електричними (До 2020 р індійський авторинок перевершить німецьку і японську і стане 3-м в світі після КНР і США).

У щорічнику «Electric Vehicle Outlook 2017» Bloomberg New Energy Finance (BNEF) наполягає, що темпи світової електромобілізаціі можуть стати приблизно в 1,5 рази вище раніше очікуваних. За фактом, продажу EV в світі за останні 5 років зросли в 3-5 разів, див. Рис. 1. Всі аналітичні «сигнали» показують бурхливе зростання. Причому, зазначають в BNEF, аналітика інших компаній теж була переглянута вгору (див. Рис. 2): BP і Exxon Mobil освіжили свої прогнози на користь збільшення числа EV в 1,4-1,5 рази, а ОПЕК - вшестеро (!) .

 

Рис. 1. Зростання числа електромобілів і гібридних авто в світі 2008-2017. Джерело: BNEF Electric Vehicle Outlook 2017.

 

Згідно з останніми прогнозами фахівців з МВФ і університету Джорджтауна (США), є і додаткові фактори, які збільшать цю швидкість. У разі «швидкого» сценарію в ЄС, США, Канаді та в інших розвинених країнах частка EV до 2020 р складе 30%, а в 2040-м повністю електричними будуть вже 93% всіх авто.

 

Рис. 2. Прогнози числа електромобілів, частки в нових продажах і частки на ринку авто в світі. Джерело: BNEF Electric Vehicle Outlook 2017.

 

Головний драйвер EV-буму - зменшення вартості всіх видів ESS (систем зберігання електроенергії), в т.ч. які працюють разом з PV-джерелами (з 2010 р вони подешевшали втричі). У BNEF очікують ціну готової батареї для ESS всіх видів <$100 за 1 кВт·год ще до 2026 р, а їх елементи подешевшають до <$100 за 1 кВт·год ще раніше.

Падіння фактичних цін на ESS і, перш за все, на Li-ion батареї буде особливо швидким в другій половині 20-х років, і до 2030 ціни на них ще знизяться мінімум на 70%. При цьому щільність «упаковки» енергії зросте в рази.

Зменшення вартості EV-батарей і всіх видів ESS призведе до зниження ціни електрокарів і вони вже в 2025-2029 р в більшості країн стануть дешевше, ніж авто з ДВС. Велику частку нових продажів займуть саме EV, витіснивши навіть гібридні авто (PHEV), див. рис 2. BNEF збільшив свої прогнози частки EV в продажах нових авто до 2040 року з 35% до 54%. До 2040 року очікується практично повне витіснення традиційних АЗС. До цього часу EV замістять електрикою споживання 8 млн. Барелів на день вуглеводневої рідкого палива, і це додасть 5% до світового споживання електрики. У BNEF, наприклад, вважають, що до 2040 р в Європі 13% споживання всієї електроенергії доведеться на EV, в США - 12%.

 

Рис 3. Изменение стоимости и плотности энергии в Li-ion аккумуляторах общего назначения, для гибридов (PHEV) и для EV. Источник: IEA Global EV outlook 2017.


Подібні висновки зробили і в Міжнародному енергетичному агентстві (IEA) в своєму звіті «IEA Global EV outlook 2017» (див. рис. 3). Повністю зміниться світова інфраструктура техобслуговування і забезпечення енергією цього парку EV - світ напередодні буму переробки існуючих АЗС і будівництва постів і станцій для зарядки EV.

 

Добре забуте нове

За кожним проданим EV варто зміна інфраструктури, логістики і тих. сервісу. Перш за все, зростаючий парк електромобілів потрібно заряджати. Зростання числа EV означає неминучий вибухове зростання числа станцій для їх зарядки. (Тільки в цьому році в Китаї передбачається побудувати приблизно 800 тис. EV-станцій).

Нинішня ситуація така, що застосування EV замість авто на ДВС не "озеленює» енергоспоживання, а просто переводить фокус з одного виду енергії на інший. Зараз EV, які отримують енергію зі звичайної електромережі, фактично, підтримують «викопну» енергетику. Тому нині «вуглецевий слід» від електромобілів досить великий.

Глобальний перехід на ВДЕ означає, що основним джерелом харчування для EV повинні стати сонячні і вітрові генератори. Власне, так це і було задумано. Ще в 2013 р Ілон Маск, розповідаючи про плани будівництва мережі станцій для швидкої зарядки своїх Tesla-S, відзначав, що найважливішою їх особливістю стане об'єднання зі звичайною енергосистемою в «smart-grid» мережу. Зарядні станції повинні стати «буфером» для енергосистеми. Наявність досить потужною ESS (скажімо, на 0,5 МВт·год) поряд з зарядної станцією має не просто згладжувати сплески енергоспоживання, але буде поглинати і сплески генерації від ВДЕ. Маск відзначав, що оснащення EV-чарджеров PV-модулями і «розумними» ESS, включеними в єдину систему диспетчеризації енергомереж, дозволить не просто згладити нерівномірність від ВДЕ-генерації і піки споживання, але і дозволить здійснювати додаткові сервіси для загальної енергосистеми, такі як стабілізація частоти.

Як ні парадоксально, але саме наявність мережі «розумних» ESS з PV-модулями на EV-зарядках допоможе вирішити проблему небалансів генерації на локальному, регіональному та національному рівні і «озеленити» застосування EV.

(Читати далі) 


Друкувать
Будівництво промислових сонячних електростанцій
Устаткування для сонячних електростанцій
Інвестиції в сфері поновлюваних джерел енергії

Залишилися питання по призначенню наших послуг?
Залиште нам заявку. Наші фахівці проконсультують Вас

Тема вашого запиту
Замовити дзвінок

^