Логотип Рентехно
Рішення відновлювальної енергетики - Перевищуючи ваші очікування
enuaru

Час інвестувати в сонце

Головна » Блог про ВДЕ » Час інвестувати в сонце

Головний вектор - відновлювані джерела енергії

Давайте відкриємо новинну стрічку за лютий 2018 року. Норвезька Statoil стала черговою нафтогазовою корпорацією, яка в найближче десятиліття диверсифікує вкладення в нафту і газ, змістивши вектор в напрямку ВДЕ. Вже до 2030 року 15-20% всіх загальних капітальних витрат Statoil будуть припадати на «нові енергетичні рішення». Французька Total вже інвестувала в ряд компаній сонячної енергетики, в тому числі в SunPower ($1,4 млрд) і Eren ($285 млн), Shell заявила про намір вкладати в ВДЕ від $1 млрд до $2 млрд на рік, а компанія British Petrolium (BP ) - до $500 млн в рік. За оцінкою аналітиків Wood Mackenzie, до 2030 року відновлювані джерела енергії будуть займати близько 20% в інвестиціях найбільших енергокомпаній - стовпів нинішньої вуглеводневої генерації. Концерн Siemens планує скоротити виробництво турбін для газових електростанцій в Європі, т. К. Перспективи цього сегмента тепер слабкіше, ніж у ВДЕ...

 

Нормативні передумови зростання ринку сонячної енергетики

За даними агентства EnergyTrend, за 2017 рік у сонячної PV-енергетиці вперше було введено в експлуатацію понад 100,4 ГВт, а в 2018 році планується ввести 106 ГВт нових потужностей. Але і в нашій країні відбулися важливі зрушення. У 2017 році був прийнятий новий Закон України «Про ринок електроенергії», який поліпшив перспективи розвитку ВДЕ в країні і стабілізував законодавчу базу, заклав всі ключові компоненти механізму підтримки виробництва електроенергії з ВДЕ, а саме:

  • «Зелений тариф» (FIT) в Україні в порівнянні з іншими країнами як і раніше досить високий. Зараз FIT становить ~ 15,02 за кВт·год для сонячних електростанцій, введених в експлуатацію протягом 2017-2019 рр. (~ €10,18 за 1 кВт·год для ВЕС), причому тариф прив'язаний до курсу євро. Розмір FIT буде плавно знижуватися згідно з датою запуску нової PV-станції.
  • Є надбавки 5% або 10% до зеленого тарифу за застосування обладнання, зробленого в Україні, тобто - за «національну складову».
  • Виконуються зобов'язання (держпідприємством «Енергоринок», а згодом - так званим «Гарантованим Покупцем») протягом усього терміну дії FIT викуповувати у виробників всю електроенергію, вироблену з зафіксованим на момент призначення «зеленим тарифом».

Такі механізми підтримки та гарантії збуту електроенергії забезпечують додаткову впевненість і захист від проблем з ринками збуту, нівелюють ризики коливань національної валюти і/або зміни цін і, безумовно, покращують привабливість сонячних інвестиційних проектів.

 

Новий ринок електроенергетики - нові правила

У законі «Про ринок електроенергії» визначена роль ВДЕ і порядок її інтеграції в новий ринок електроенергії України. Зусилля спрямовані на впровадження ліберального, відкритого і конкурентного ринку по «3-му енергопакету» (включаючи положення Директиви 2009/72 / EC від 13 липня 2009 року про загальні правила внутрішнього ринку електроенергії, Положення 714/2009 про доступ до мережі для транскордонних обмінів з ЄС і т.д.).

Україна взяла на себе зобов'язання включити 3-й енергопакет в своє національне законодавство у контексті Асоціації з ЄС і членством в Енергетичному Співтоваристві. У зв'язку з цим, так чи інакше, відбудеться відмова від Моделі оптового ринку з одним покупцем на користь многосегментного ліберального ринку за загальноєвропейською моделі, що включає ринки «на добу вперед», внутрішньоденної, що балансує, ринок допоміжних послуг ( «виправлення» частоти і напруги) плюс ринок двосторонніх контрактів. В ЄС таку трансформацію ринку (і повна відмова від зеленого тарифу) завершать до 2030 року.

Закон набрав чинності 11 червня 2017 року (з введенням деяких положень по запуску нових сегментів ринку з 1 липня 2019 г.). Починаючи з 2030 року всі виробники електроенергії з ВДЕ будуть нести повну відповідальність за свої дисбаланси, незалежно від дати початку функціонування об'єкта (див. також «Горизонт планування – на добу вперед»). Посилиться синхронізація з сусідніми енергоринками, вводиться ряд технічних вимог для інтеграції енергосистеми України в європейське середовище.

 

Справа пішла! Кількість сонячних електростанцій зростає.

Станом на 1 січня 2018 року Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) повідомляє про 1374,7 МВт сукупної встановленої потужності ВДЕ за «зеленим тарифом» (без урахування потужностей в Криму), з яких на сонячні фотоелектростанціі доводиться ~ 55% (741,9 МВт), а ~ 33,8% (465,1 МВт) - на ВЕС.

У 2017 році було введено в експлуатацію на умовах роботи по зеленому тарифу 257 МВт нових проектів ВДЕ, що більш ніж в 2 рази перевищує цифри 2016 року (близько 127 МВт), і в 8 разів більше потужності в порівнянні з 2015 роком (близько 30 МВт). Частка сонячних установок з FIT, введених в 2017 році, становила ~ 82% від сукупної нової потужності ВДЕ, в той час як на ВЕС довелося всього ~ 10,6%.

Законодавча підтримка та інші заходи (охоплення FIT дрібних приватних виробників PV-енергії з установками до 30 кВт) серйозно підсилили та стимулювали приватну ініціативу щодо інвестування в онячну фотоелектричну генерацію на всіх рівнях.

 

 

Рис. 1. Динаміка зростання кількості і потужності PV-установок (МВт) в приватних домогосподарствах України, 2014-2017, поквартально. Джерело: Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, 2018 р.

 

За даними Держенергоефективності (див. рис. 1) за минулий рік відбулося суттєве зростання потужностей дрібних просьюмерів в сегменті до 30 кВт, перевершивши показники 2016 року більш ніж в три рази! Цей рух залучив понад € 52 млн приватних інвестицій. Число самих станцій при цьому зросла в більш ніж 2,7 рази.

 

 

Рис. 2. Кількість PV-установок в приватних домогосподарствах України на початок 2018 року, за областям. Джерело: Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, 2018 р

 

На рис. 2 показані дані по введенню нових малих PV-потужностей по областям. Крім інших факторів нерівномірність розподілу багато в чому пояснюється взаємовідносинами приватних інвесторів з місцевими компаніями, вирішальними питання підключення до мереж. Помітний інвестиційний інтерес до сонячних проектів середньої потужності (50-150 кВт) стимулюється розумінням і сприянням об'єднаних громад в питанні виділення землі під сонячні електростанції для комунальної сфери.

За даними Мінтопнерго, зростання кількості сонячних PV електростанцій в 2017 році позначиться в 2018 році: виробництво електроенергії на СЕС виросте на 288 млн кВт·год.

 

Особливості національного інвестування в проекти сонячних електростанцій

Останні зміни типових «Угод про покупку енергії» (Power Purchase Agreements - PPA) серйозно поліпшили інвестобстановку в країні.

Раніше типовий PPA критикували за те, що він не цілком прийнятний і надійний. Для вирішення цієї проблеми НКРЕКП 14/9/2017 р. схвалив поправки до типового PPA (вступили в силу 29/10/2017 р) для підвищення його «бенкебіліті» (здатності банків при кредитуванні враховувати наявність та умови PPA). Тепер PPA буде діяти до закінчення дії «зеленого тарифу», тобто до 1 січня 2030 року - це, мабуть, найбільш затребувана поправка. Раніше PPA полягали на один рік з правом щорічного продовження. Тепер дозволяється укладати PPA ще до завершення будівництва або введення станції в експлуатацію, але він вступає в силу після виконання ряду умов (наприклад, отримання ліцензії на виробництво електроенергії, становлення виробнику певного рівня зеленого тарифу, підключення до оптового ринку електроенергії, отримання схвалень на проектно-технічну документацію системи комерційного обліку електроенергіїб тощо). Не всі умови залежать виключно від девелопера проекту, і будуть потрібні рішення регулюючого органу або третіх осіб. Таке «обтяження умовами» зберігає певні ризики для виробника. Однак загальна процедура «входу на ринок» істотно спростилася і прискорилася, - вважають бізнес-аналітики та корпоративні юристи з Denton's і Redcliffe Partners.

Зараз PPA можна використовувати у вигляді застави або обтяжувати права на нього іншим чином. Спори сторін тепер можна залагоджувати в міжнародних арбітражах (по юрисдикції) і за допомогою позасудових третейських розглядів, аж до Секретаріату Енергетичного Співтовариства ЄС. Раніше позови, що виникають у зв'язку з PPA, могли розглядатися тільки в українських судах. Повністю всі питання реорганізації енергоринку та правозастосування PPA повинні вирішитися не пізніше дати запуску нового ринку електроенергії (тобто до 1 липня 2019 року).

НКРЕКП 9 січня 2018 року прийняв подальші поправки до типової форми PPA в контексті поточної реформи ринку електроенергії для підвищення банківської і страхової захисту PPA і посилення захисту прав виробників і кредиторів (на момент написання цього матеріалу дана резолюція НКРЕКП очікувала офіційного опублікування, після чого вона набуде силу).

Поки є й інші чинники, які гальмують розвиток ВДЕ-генерації. Це висока вартість капіталу, зарегульовані і тривалі процедури виділення землі, відсутність необхідної мережевої інфраструктури, проблеми з підключенням до електромереж, ряд нормативно-правових неузгодженостей щодо розподілу ризиків і відшкодування збитку, тощо. При цьому є загальне розуміння, що життєво важливо забезпечити стабільність і безперервність споживання та оплати електроенергії, виробленої з ВДЕ за «зеленим тарифом», як це гарантовано законом.

Не встигнувши встати на ноги, сонячна PV-генерація стикається зі зростаючим протиборством з боку традиційної енергетики. Проте, головні тренди в енергополітики ЄС і на інших міжнародних ринках спрямовані на поступове «вирівнювання» правового статусу різних джерел енергії, скорочення або обмеження механізмів державної підтримки та субсидування ВДЕ, імплементацію умов рівної конкуренції для всіх виробників електроенергії з різних джерел. У країнах, де виробництво електроенергії з ВДЕ вже досягає значної частки в загальному обсязі енергогенерації, це виправдано (дивіться статтю «Як перейти до повністю відновлювальної енергетики»), хоча мабуть і передчасно для ринку України.

Така увага до PPA можна пояснити - це визнаний інструмент забезпечення гарантій. У всьому світі в 2017 році корпоративні угоди PPA з ВДЕ було укладено на рекордний обсяг 5,4 ГВт - звіт Bloomberg New Energy Finance (BNEF), див. рис. 3. (Місцеві PPA не включені, перші дані за 2017 року на інфографіку розділені по азіатсько-тихоокеанському регіону (APAC), Європі та Близькому Сходу (EMEA) і обом Америках (AMER), але поки без даних по Мексиці.)

 

 

Рис. 3. Глобальний обсяг корпоративних контрактів PPA, ГВт, 2008-2017 рр., По роках і накопичувально. Джерело: Bloomberg New Energy Finance, січень. 2018 р

 

Крім цього в Європі набирають силу такі інструменти ринку, як «контракти на різницю» (CfD). Як правило, це довгостроковий договір про фіксовану ціну купівлі/продажу електроенергії на протязі всього терміну його дії («ціна виконання»), що забезпечує стійку і прогнозовану рентабельність і хеджирует ризики коливань ринку. Також це допомагає знизити вартість капіталу - CfD зазвичай підписуються після аукціону.

Розробляються різноманітні складніші і гнучкі стимули для впровадження проектів з ВДЕ, включаючи їх комбінації. Наприклад, мікрогенерація продає енергію за зеленим тарифом, а інші види генерації конкурують між собою на аукціонах CfD, які «нейтральні до технології», не дискримінують учасників торгів і не дають будь-яких пільг за типом або джерела генерації.

 

Від кожного по здатності

У світі зростає інтерес до диверсифікованого інвестування в PV-галузь через акції та облігації «зелених» компаній. Особлива привабливість їх в тому, що усувається розрив у фінансових можливостях великих і дрібних інвесторів. Наприклад, на рис. 4 показано, як виросли «зелені» акції, причому останнім часом зростання багато в чому обумовлений саме за рахунок вкладів дрібних і середніх інвесторів, яким складно (та й ризиковано) стати акціонером конкретного PV-проекту, але вони отримали можливість «вкластися» в PV-генерацію в цілому. Наприклад, за даними групи Рентехно, за рахунок публічного фінансування планується залучити інвестиції в нові PV-потужності мінімум втричі більше, ніж це було в 2017 році.

За даними січневого звіту BNEF, за перші 18 місяців після розміщення на публічних ринках Індекс Clean200™ акцій 200 "чистих" компаній виріс на 32,1% (див. рис. 4). Це вдвічі більше, ніж ~15,7% зростання прибутковості енергокомпаній на викопному паливі (Глобальний Індекс Енергетики S&P 1200). Для порівняння наведено і показник Індексу S&P для «чистої енергетики».

 

 

Рис. 4. Прибутковість пакету «зелених» акцій Clean200™ в порівнянні з прибутковістю Індексу «традиційних» енергокомпаній S&P Global 1200 Energy і Індексу S&P Global Clean Energy. Джерело: BNEF, січень. 2018 р

 

За останні 6 років члени Паризького клубу інституційних та індивідуальних інвесторів, керуючих більше $6 трлн. активів, вивели частину своїх коштів з викопної енергетики, і взяли на себе зобов'язання за найближчі 5 років вивести звідти всі і реінвестувати в ВДЕ.

Поки частка ВДЕ (без урахування великих ГЕС) у загальному енергобалансі України складає ~1,6%, але це ж означає величезний потенціал зростання - саме час інвестувати в перспективні технології, експансія яких неминуча. Ще є час і можливість вкластися в PV-галузь, яка приречена на успіх.


Друкувать
Будівництво промислових сонячних електростанцій
Устаткування для сонячних електростанцій
Інвестиції в сфері поновлюваних джерел енергії

Залишилися питання по призначенню наших послуг?
Залиште нам заявку. Наші фахівці проконсультують Вас

Тема вашого запиту
Замовити дзвінок

^