Логотип Рентехно
Рішення відновлювальної енергетики - Перевищуючи ваші очікування
enuaru

Ціна сонячної енергії: глобальна дефляція

Головна » Блог про ВДЕ » Ціна сонячної енергії: глобальна дефляція

Ціна сонячної енергії: глобальна дефляція

Згідно актуальному зі звітом, опублікованим агентством IRENA, інвестиційні витрати на будівництво електрогенеруючих потужностей в усьому світі зменшуються для всіх типів ВДЕ, але особливо це відчутно для сонячних і вітрових станцій. На рис. 1 наводиться порівняння цін на електроенергію на малих і середніх установках в комунальному секторі з 2010 по 2017 рр. Цифри за 1 кВт·год приведені до курсу долара США в 2016 р (база порівняння). Досить великий розкид окремих показників (майже в 4 рази для PV- і в більше 2 разів для CSP-станцій) пояснюється широкою географією локалізації сонячних установок, кліматом, місцевими регуляторними правилами і ставками кредитування, що впливають на загальну вартість 1 кВт встановленої потужності з урахуванням всіх витрат (BoS). Осредненние дані показують, що PV-генерація за 8 років подешевшала в 3,6 рази для PV-установок в усьому діапазоні потужностей. Зниження витрат на PV-електроенергію з 2010 р було приголомшливим і перевищило всі очікування - повна приведена вартість електроенергії (LCOE) для нових PV-проектів, введених в експлуатацію в 2017 р, знизилася на 73% в порівнянні з 2010 р - до $0,10 за 1 кВт•ч.

Нові ВДЕ-проекти вже або впритул наблизилися або вже знаходяться в ціновому діапазоні вуглеводневої генерації енергії. (Діапазон витрат на вироблення енергії з викопного палива для країн G20 в 2017 р оцінювався в межах від $0,05 до $0,17 за 1 кВт·год.)

Електрика з ВДЕ незабаром буде повсюдно дешевше, ніж з більшості видів викопного палива. Очікується (див. рис. 1), що до 2020 року всі комерційні технології виробництва енергії з ВДЕ виявляться в діапазоні вартості електроенергії з спалюваних вуглеводнів, причому більшість ВДЕ-технологій буде на нижньому рівні цін генерації з викопного палива або навіть нижче.

Діаметр кола (рис. 1) відображає потужність проекту, його центр - значення вартості для даного проекту (вісь Y). Лінії показують рівень LCOE для установок, введених в експлуатацію в відповідному році. Смуга - діапазон витрат на вироблення енергії з викопного палива. Значення LCOE для кожної технології - це відношення витрат на весь термін служби до виробництва електроенергії протягом всього терміну експлуатації, з урахуванням ставки дисконтування, що відображає середню вартість капіталу. У цьому звіті IRENA все результати LCOE розраховувалися виходячи з припущення про реальну вартість капіталу в розмірі 7,5% в країнах Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) і Китаї і 10% в решті світу. Всі розрахунки LCOE виключають вплив будь-якої фінансової підтримки (!).

 

Рис.1. Глобальна середньозважена вартість електроенергії (LCOE), споживаної в комунальному секторі, з використанням технологій ВДЕ, 2010-2017 рр. (IRENA, січ. 2018).

 

Часто можна чути нарікання, що зниження цін майже не поширюється на сектор малих домашніх енергетичних PV-установок (розташованих в основному на дахах будинків). Дослідження IRENA спростовують такі твердження (див. Рис. 2). Зрозуміло, що для великих станцій середні сукупні показники по собівартості генерації будуть краще, ніж у малих. Проте, вартість побутових PV-модулів впала приблизно на 4/5, зробивши зараз індивідуальні PV-системи для житла на 2/3 дешевше, ніж в 2010 р, а витрати на PV-проекти для комунальної сфери знизилися на 68%.

З поширенням сонячних технологій, вартісний аналіз на основі LCOE стає точніше. Тепер База даних IRENA про вартість ВДЕ включає показники для більше 750000 малих домашніх і ~15000 комунальних PV-систем в країнах-членах ОЕСР.

 

Рис. 2. Загальна встановлена вартість домашніх і комунальних PV-систем і середньозважені інвестиційні витрати, 2010-2015 рр. Джерело: IRENA Renewable Cost Database, 2017.

 

Три ключові чинники зниження середньосвітових витрат:

1. Удосконалення технологій

Слідом за зниженням цін на PV-модулі в період 2010-2017 г.средняя LCOE сонячних станцій знизилася на 69% (див. Рис. 1) і продовжить знижуватися до 2022 р (горизонт даного прогнозу), стаючи конкурентною з ціною генерації з викопного палива (див. рис. 3).

Внаслідок зниження цін на сонячні PV-модулі на 81% з кінця 2009 р, а також зниження балансової вартості всієї системи (BoS), глобальне середньозважене значення LCOE для PV-станцій за період 2010-2017 р зменшилася на 73% до $0,10/кВт•год. Технологія концентрування сонячної енергії (CSP) теж знизила витрати, хоча вона все ще перебуває в зародковому стані з точки зору широти імплементації. Глобальний LCOE для CSP зараз становить $0,22 за кВт•год. Однак аукціони 2016 і 2017 рр. для проектів CSP з введенням в експлуатацію в 2020 року або пізніший термін показують подальше поступове зниження - витрати для CSP теж вийдуть на $0,10 за кВт•год.

Нові сонячні PV-елементи мають більшою ефективністю. Збір даних в режимі реального часу і технологія «big data» поліпшили прогностичні сервіси для генерації і знизили витрати на експлуатацію та обслуговування. Поява модульних конструкцій і масового виробництва всіх компонентів PV-систем істотно знизили ці статті витрат в BoS. Модульні, масштабовані технології сонячної енергетики і тиражування при розробці проектів також призводять до безперервного зниження витрат.

Технологічні удосконалення залишаються основою потенціалу скорочення витрат на ВДЕ. У той же час, досягнута зрілість технологій і перевірений досвід використання ВДЕ тепер знижує проектні ризики, що зменшує вартість позикового капіталу на реалізацію ВДЕ-проектів. Зниження цін відкриває нові можливості по використанню ВДЕ.

 

Рис. 3. Уточнена вартість електроенергії для нових проектів різної потужності і глобальні середньозважені значення для CSP і PV. Вартість за окремими проектами і аукціонні ціни, 2010-2022 р Джерело: IRENA, Renewable Power Generation Costs in 2017, січ. 2018.

 

2. Конкурсні (аукціонні) закупівлі

Конкурсні закупівлі, включаючи відкриті аукціони, поки надають невеликий вплив на глобальне поширення ВДЕ. Однак ці механізми дуже швидко знижують витрати на нових ринках. На рис. 3 наведені дані по фактичним LCOE і аукціонними цінами з 2010 по 2022 р.

Результати останніх аукціонів з ВДЕ для проектів, що вводяться в експлуатацію в найближчі роки, підтверджують, що скорочення витрат буде тривати до 2020 року і далі. Зараз База даних IRENA з результатами аукціонів та інших конкурентних процесів закупівель містить близько 7000 проектів.

Аукціони дають важливі цінові сигнали про майбутні тенденції зміни вартості електроенергії: LCOE окремих проектів може знизитися до $0,03 за кВт•год вже в 2018 р, а середні глобальні показники витрат для PV-генерації можуть опуститися до $0,06 за кВт•год. Результати аукціонів показують, що до 2020 р технологія CSP буде забезпечувати електроенергією за ціною від $0,10 до $0,06 за кВт • год.

Логарифмічна шкала на рис. 4 полегшує інтерпретацію кривих зниження, показуючи їх у вигляді прямих ліній. Зниження цін в період з 2010 по 2020 року для CSP виявиться на рівні 30% (розширення застосування складе ~89% сукупної встановленої потужності до кінця цього періоду), а для PV-технологій зниження виявиться ~35% (зі збільшенням введення нових потужностей на 94% до кінця прогнозного інтервалу). Очікується, що до 2020 р сукупна встановлена потужність CSP складе 12 ГВт, PV-станцій 650 ГВт.

 

Рис. 4. Криві зниження глобальної зваженої середньої вартості електроенергії від CSP і PV, 2010-2020 рр. Джерело: IRENA, Renewable Power Generation Costs in 2017, січ. 2018.

 

3. Інтернаціоналізація проектів

Глобальна конкуренція сприяють загальному застосуванню кращих світових практик розробки проектів, призводить до зниження технологічних витрат, проектних ризиків і до підвищення ефективності використання ВДЕ, до скорочення витрат на будівництво і монтаж, до скорочення витрат на O&M і т.п. В більшій мірі, ніж будь-коли раніше. Серійне і масове виробництво компонентів ВДЕ-установок істотно знизили виробничі витрати.

До ВДЕ-бізнесу підключилися міжнародні корпорації, завдяки чому в ряді країн, що розвиваються ВДЕ стала дешевше вуглеводневій генерації. У розвинених країнах сонячна енергія стала дешевше, ніж від нових АЕС.

 

Рис. 5. Глобальні середньозважені загальні витрати на встановлену потужність для CSP і PV і діапазон значень для нових проектів, 2010-2017 рр. Джерело: IRENA, Renewable Power Generation Costs in 2017, січ. 2018.

 

Все частіше PV-технологія безпосередньо «ніздря в ніздрю» конкурує з традиційними джерелами енергії, обходячись без фінансової підтримки від держави. Джерелом же фінансування все більше стають загально-ринкові механізми інвестування, придатні і доступні для дрібних і середніх інвесторів - акції та облігації. На рис. 6 показані обсяги продажів кліматичних облігацій або «зелених бондів», які в 2017 р приблизно 1,5 рази більше, ніж роком раніше, і перевищили суму $120 млрд.

 

Рис. 6. Результаты биржевых продаж «зеленых бондов» в 2017 г. впервые превысили $120.2 миллиардов. Источник: Climate Bonds Initiative, січ. 2018.

 

Результати оптимістичніше прогнозів

Глобальна цінова дефляція на енергію з ВДЕ виявилася набагато більшими за очікувані раніше показників. Вже сьогодні багато проектів з виробництва енергії з ВДЕ і без фінансової підтримки економічно вигідніше виробництва електроенергії з викопного палива. ВДЕ-станції вже цілком конкурентоспроможні як нових потужностей електрогенерації, що приходять на заміну старим вуглеводневим технологіям.

Поширена нині практика прямої або непрямої підтримки ВДЕ-проектів для житла, комерційних і комунальних підприємств тепер все частіше замінюється сприятливої нормативної та інституційної структурою, що створює основу для конкурентних закупівель енергії з ВДЕ.

Зниження витрат на ВДЕ в цілому і подальше зниження витрат у кращих PV- і вітроенергетичних проектів призводять до реальної зміни нинішньої моделі глобальної енергетики.

Сонячна та вітрова енергія можуть забезпечити доступну електроенергію з усіма наслідками, що випливають економічними вигодами. Подальше зниження їх вартості означає, що раніше неекономічні стратегії в енергетичному секторі можуть стати тепер прибутковими. Обмеження подачі в мережу на рівні фактичного споживання - раніше немислиме економічний тягар для змінних поновлюваних джерел енергії (VRE) - може незабаром стати раціональним економічним рішенням, максимізує використання ВДЕ без перегенерации, але мінімізують загальні системні витрати на управління потоками енергії в мережах.

Низькі ціни в районах з багатими сонячними і вітровими ресурсами можуть відкрити економічний потенціал для імплементації технологій «power-X» (наприклад, виділення водню або аміаку або інших речовин, службовців відмінним накопичувачами енергії). Загальне зниження цін і гнучка цінова диференціація протягом доби зробить зберігання електроенергії економічно вигідним. Це може перетворити потенційний недолік електромобілів (EV) - їх потенційно високий миттєвий попит на енергію для підзарядки - в актив. Споживаючи дешеву енергію, коли вона доступна, EV можуть при необхідності розподілений подавати електрику назад в мережу, тим самим балансуючи попит/споживання за рахунок фінансових інструментів в режимі он-лайн (гнучкий щохвилинний тариф в залежності від попиту/споживання).

Розширення потужностей з генерації водню поряд із застосуванням EV відкриває шлях для H2-транспорту і водневої енергетики, яка може замінити собою швидкі «розгінні» компенсуючі потужності на природному газі.


Друкувать
Будівництво промислових сонячних електростанцій
Устаткування для сонячних електростанцій
Інвестиції в сфері поновлюваних джерел енергії

Залишилися питання по призначенню наших послуг?
Залиште нам заявку. Наші фахівці проконсультують Вас

Тема вашого запиту
Замовити дзвінок

^