Логотип Рентехно
(044) 332-81-90
Рішення відновлювальної енергетики - Перевищуючи ваші очікування
enuaru

Як обрати сонячну панель? ТОП-10 виробників фотоелектричних модулів

Головна » Блог про ВДЕ » Як обрати сонячну панель? ТОП-10 виробників фотоелектричних модулів

Як вибрати сонячну панель та розібратися в рейтингах виробників фотоелектричних модулів?

Світовий ринок продажів сонячних панелей за останні роки виріс більш, ніж в 2 рази. І, за прогнозами аналітиків, попит на фотоелектричні сонячні модулі найближчим часом буде стабільно зростати. Поєднання великого попиту з поширенням і розвитком технології виготовлення сонячних батарей призвело до того, що на ринку зараз присутня велика кількість виробників, і при цьому їх число постійно збільшується. Неспеціалісту, який не знайомий з реаліями ринку, дуже важко зорієнтуватися в такому розмаїтті брендів і моделей, зробивши при цьому правильний вибір, щоб купити сонячні панелі якісні і надійні. Тому компанія Рентехно, спираючись на свій багаторічний досвід виробництва і реалізації обладнання для сонячних електростанцій, пропонує свої поради, як правильно вибрати добрі сонячні панелі.

Вартість виробництва фотоелектричних модулів протягом останніх років стала менше в кілька разів. Одна з причин такого значного падіння вартості - перенесення виробничих потужностей з США і країн Європи в азіатські країни, в яких оплата праці та інші виробничі витрати значно менше. Це призвело до того, що всі основні європейські та американські гравці в даний час практично всю продукцію виробляють в країнах Південно-Східної Азії. За обсягами виробництва сонячних панелей саме Китай займає беззастережне перше місце. Переважна більшість панелей, які «виготовлені в Європі» насправді випущені в Азії, тільки під європейські вимоги. Аналогічні панелі, яка вироблені в Китаї великими виробниками, що мають вертикально-інтегровані потужності, за якістю їм ні в чому не поступаюся. Конкуренцію Китаю становить Японія, але її продукція, як у випадку і з американськими, і з європейськими сонячними панелями, істотно програє в вартості виробників з Піднебесної. Саме на сонячні панелі китайського виробництва припадає велика частина українського ринку.

Сонячні панелі - найважливіший і найдорожчий елемент будь-якої сонячної електростанції (СЕС), їх правильний вибір багато в чому визначає ефективність, надійність і довговічність її функціонування. Є кілька чинників, спираючись на які, можна правильно вибрати якісні сонячні панелі. Наприклад, обсяг продукції, що випускається - варто вибрати сонячні батареї того виробника, чия загальна потужність виробництва  складає не менше 500 МВт на рік.

Але все ж головний показник - це клас якості панелей. Існує загальносвітова класифікація, яка поділяє виробників сонячних модулів на три рівні: Tier 1 (найвищий рівень якості), Tier 2-го рівня (другий ешелон) і Tier 3 (нижчий клас). Якщо порівнювати вартість панелей, то різниця між сонячною панеллю Tier 1 і Tier 3 може становити до 20%. Спробуємо розібратися, звідки виникає така значна різниця у вартості і наскільки виправдано переплачувати за якість. Розглянемо докладніше, в чому особливості кожного класу якості фотоелектричних модулів.

 

Сонячні батареї Tier 1

Компанії-виробники сонячних батарей, які відносяться до рівня Tier 1 - це топові бренди, які мають відмінну репутацію на ринку, а їх продукція відрізняється відмінною якістю. На сонячні панелі Tier 1 припадає лише 2% світового ринку фотоелектричних модулів. При цьому є кілька чинників, характерних саме для даного класу модулів:

 1. Компанії, що випускають сонячні панелі якості Tier 1, мають власне вертикально інтегроване виробництво. Тобто компанія-виробник не просто проводить збірку сонячних панелей, використовуючи для цього комплектуючі та матеріали, виготовлені іншими виробниками, а має власний повний цикл виробництва, починаючи від вирощування кремнієвих пластин і виробництва фотоелектричних елементів і закінчуючи складанням фотоелектричних модулів. При цьому здійснюючи жорсткий контроль якості на всіх виробничих етапах.
 2. Для виробництва сонячних панелей Tier 1 властивий високий ступінь автоматизації всіх виробничих процесів, завдяки чому вплив людського фактора зведено до мінімуму. При цьому компанії постійно працюють над вдосконаленням всіх технологічних операцій, вважаючи їх бездоганність основним фактором високої якості готової продукції.
 3. Важливий показник - компанія, чия продукція відноситься до рівня якості Tier 1, на світовому ринку сонячних технологій працює не менше 5 років. Останні 5 років сонячна енергетика переживає справжній бум, за цей час на ринку з'явилося безліч виробників сонячних панелей, чиє число давно обчислюється тисячами найменувань і брендів. При цьому багато хто з них не зміг витримати жорстку конкуренцію і припинив своє існування. Так що саме 5 років - це показовий термін для даної високотехнологічної галузі. Якщо компанія працює більше цього часу, то це говорить про те, що вона змогла правильно організувати виробництво сонячних панелей і елементів, налагодити їх реалізацію та підтримку клієнтів, у своїй діяльності вона орієнтована на довгострокове функціонування. Чим довше працює компанія на ринку, тим вище ймовірність того, що вона виконає всі заявлені нею гарантійні зобов'язання. Компанії-виробники рівня Tier 1, як правило, дають гарантію на свою продукцію (сонячні модулі та панелі) на строк не менше 10-15 років.
 4. Виробники сонячних панелей рівня Tier 1 інвестують значні кошти в проведення науково-дослідних робіт (R&D), мають власні патенти, постійно впроваджуючи нові інноваційні підходи та рішення в організацію виробництва та технологічних процесів.

Тому продукція ТОП-бренди Tier 1 - це високотехнологічні зразки з дуже високою надійністю і гарантією якості. Якщо порівняти рейтинги Tier 1 за кілька останніх років, то можна відзначити, що лідируючі позиції залишаються практично без змін, їх з року в рік займають одні й ті ж компанії-виробники. Їх високоякісну продукцію можливо сміливо рекомендувати для будівництва сонячних станцій. Якщо говорити про українські реалії, то зараз найбільшим попитом користуються сонячні панелі таких ТОП-брендів як JA Solar, Jinko, Trina, Yingli, Hanwha Q Cells та інші.

 

Рейтинг сонячних панелей Tier-1 від BNEF

 

Сонячні панелі Tier 2

Виробники сонячних батарей класу Tier 2 - це свого роду «золота середина» між високим класом Tier 1 і нижчим - Tier 3. На сьогоднішній день, на сонячні панелі Tier 2 доводиться 8-9% від усього світового ринку сонячних батарей. Розглянемо особливості, які характерні для виробників Tier 2:

 1. Виробничий процес панелей класу Tier 2 автоматизований, хоча автоматизація процесів - не такий домінуючий елемент, як при виробництві продукції Tier 1.
 2. Компанії-виробники інвестують в проведення науково-дослідних розробок (R&D), але їх обсяги і якість робіт значно менше, ніж у компаній, чия продукція відноситься до Tier 1. Втім, виробники активно впроваджують отримані власні розробки для оптимізації існуючої продукції та запуску виробництва нових типів і зразків модулів.
 3. Торгові марки сегмента Tier 2 в більшості випадків знаходяться на ринку виробництва обладнання для сонячних електростанцій (сонячні панелі) від 2 до 5 років. Вони мають потенціал, як науковий, так і виробничий, який допоможе їм піднятися в класі і перейти в категорію Tier 1, але у них для якісного стрибка поки немає коштів і досвіду.

 

Сонячні панелі Tier 3

Це наймасовіший сегмент фотомодулів, який має при цьому найнижчий клас якості. На сонячні панелі Tier 3 доводиться приблизно 90% всього світового ринку сонячних батарей. Відзначимо кілька факторів, які характерні для цього класу якості:

 1. Компанії Tier 3 займаються виключно збіркою сонячних панелей, використовуючи для цього компоненти і фотомодулі, які виготовлені іншими компаніями.
 2. Виробничі процеси мають недостатній рівень автоматизація, багато в чому залежать від людського фактора - ручної праці. Саме тому сонячні панелі навіть однієї партії можуть істотно відрізнятися за якістю збірки.
 3. Кампанія не займаються веденням будь-якої дослідницької діяльності, використовуючи чужі (найчастіше - незаконно) технології і розробки.
 4. Параметри, заявлені виробником в супровідній документації, не завжди відповідають реальним показникам.
 5. Сучасний ринок перенасичений сонячними панелями даного класу.

Купити сонячні панелі класу Tier 3 - це свого роду лотерея, адже в більшості випадків таке придбання можна порівняти з покупкою «кота в мішку». Можна придбати сонячні батареї як гарної якості, так і досить посередні, не надто надійні і продуктивні сонячні панелі.

 

Ціна і якість сонячної панелі: як зіставити?

Щоб визначитися з якістю обраних сонячних панелей, перед покупкою слід уточнити ряд параметрів. При цьому не принципово, який саме тип сонячних панелей ви виберете: полікристалічні або монокристалічні. Важлива не стільки технологія, по якій виготовлена панель, а ціна за 1 Вт її потужність. Не менш важливі і умови, які Ви отримаєте, придбавши ту чи іншу модель сонячної батареї. Ось характеристики, які слід перевірити перед тим, як купити сонячну панель:

 1. Гарантія. Точніше кажучи, придбавши сонячну панель, покупець отримує два види гарантії: гарантія виробника і гарантія продуктивності. Зараз практично у всіх моделей сонячних батарей гарантія пролуктивності на фотоелектричні модулі становить 25 років. Через цей час продуктивність сонячної панелі складе 80% від вихідних показників, іншими словами - зниження генерації за 25 років експлуатації складе 20%. Це свого роду стандарт галузі, але при цьому набагато важливіше, наскільки ефективною буде панель, наприклад, через 10 років. Виробники сонячних панелей рівня Tier 1 гарантують, що протягом року втрата генерації буде не більше 0,8%, тобто по закінченню 10 років експлуатації потужнасть панелі скоротиться не більше, ніж на 8-10%. Виробники обладнання рівня Tier 3 не дають гарантію рівномірного зниження потужності генерації, на практиці це може призвести до того, що вже протягом одного-двох років експлуатації потужність може відразу знизитися на 10%. Це призведе до того, що час окупності станції різко збільшиться (на 1-2 роки). Якщо розглядати питання комплексно, то економія на придбанні обладнання в майбутньому обернеться істотними втратами в генерації, які в рази будуть перевищувати кошти, які «вдалося» заощадити. Інший важливий фактор - це гарантія, що надається безпосередньо виробником. Перш за все, сонячні панелі повинні бути завезені в країну законно - через офіційного представника (оптимальний варіант) або через дилера, що представляє компанію-виробника. Компанія-реалізатор надає гарантію на продані сонячні панелі всього на 1 рік, далі - відповідальність лягає на компанію-виробника. Якщо купити сонячні батареї бренду Tier 1, чия компанія-виробник вже працює на ринку більше 5 років, то можна бути впевненим у виконанні гарантійних зобов'язань протягом 10 років. А ось гарантії компанії сегмента Tier 3 можна вважати досить «умовними», адже більшість з них - компанії-одноденки. Які швидко розгортають свою діяльність, але й також стрімко її згортають. Тому не варто розраховувати на те, що вони виконають обіцяні гарантійні зобов'язання в повній мірі.
 2. Допустима похибка номінальної потужності. Це параметр показує, наскільки реальне значення потужності може відхилятися від паспортних даних, зазначених виробником. Наприклад, зазначена виробником потужність сонячної панелі становить 250 Вт, при цьому можливе відхилення потужності - в межах +/- 5%. На практиці - це значить, що фактична потужність панелі коливається в межах 237,5 - 262,5 Вт. Якісні панелі Tier 1, як показує практика, мають мінімальне відхилення від зазначених в техпаспорті даних, при цьому відхилення завжди направлено в позитивну сторону. Тобто панель потужністю 250 Вт на практиці буде потужністю не менше, ніж 250 Вт. Купуючи сонячні панелі, обов'язково ознайомтеся з сертифікатом тестування.
 3. ККД або ефективність роботи фотоелементів - параметр вказує, яка кількість сонячної енергії, що потрапляє на площину панелі, буде потім в модулі перетворено в електричний струм. Якщо порівнювати полікристалічні і монокристалічні сонячні панелі, то різниця ККД, як правило, не дуже велика. Набагато важливіше, яка буде вартість 1 Вт потужності - за цим показником обидва типи панелей приблизно рівні, хоча вартість готових монокристалічних панелей трохи вище. Саме тому ККД панелі не настільки важливо, значення вище 14% - прийнятний результат, хоча сонячні панелі Tier 1 можуть мати ККД в межах 19-20,5%. Суттєве значення розмір ККД має в тому випадку, коли площа установки сонячних панелей обмежена, наприклад, найпоширеніший випадок - дахові сонячні електростанції. У цьому випадку за рахунок вибору панелей з високим ККД можна скоротити площу, необхідну для установки.
 4. Температурний коефіцієнт - ще один важливий показник роботи сонячної батареї. Вся справа в особливостях функціонування фотоелементів - їм необхідно багато сонячного світла, але при цьому вони не переносять високу температуру. На спеці, коли сонячні панелі сильно нагріються, починається скорочення обсягів віроблення електроенергії, при цьому падіння потужності - досить значне. Температурний коефіцієнт вказує, наскільки знизиться генерована потужність при підвищенні температури на 1 градус. У модулів хорошої якості він становить -0,4% на 1 ° C, це значення притаманне панелям Tier 1 і Tier 2. Для сонячних батарей Tier 3 значення температурного коефіцієнта становить -0,5% /1°C. Слід врахувати, що тестування параметрів проводиться при температурі 25°C, а в літній період власна температура сонячної батареї може підніматися до 60-70 ° C. Таким чином, при підвищенні температури панелі на 20°C, втрати потужності складуть близько 10%. При роботі станції по зеленому тарифу, таке зниження потужності обернеться значними втратами в обсягах продажу електроенергії.

Скориставшись нашим порадами, ви зможете самостійно вибрати якісні сонячні панелі, які забезпечать ефективну і стабільну роботу сонячної електростанції. Якщо ж у вас є сумніви або ви хочете мати 100-відсоткову гарантію якості - зверніться за допомогою до перевірених експертів в галузі сонячної енергетики - менеджерів компанії Рентехно.

 

 Додатки. Попередні рейтинги виробників сонячних модулів

ТОП виробників Tier 1 за 4-й квартал 2015 року 
згідно даних Bloomberg

Рейтинг Tier 1 производителей солнечных модулей

 

ТОП виробників Tier 1 за 2-й квартал 2015 року 
згідно даних Bloomberg

Рейтинг Tier 1 виробників сонячних модулів

 

ТОП-10 виробників Tier 1 за 1-й квартал 2014 року
згідно IHS

ТОП-20 виробників Tier 1 за 1-й квартал 2014 року
згідно Bloomberg


Друкувать
Будівництво промислових сонячних електростанцій
Устаткування для сонячних електростанцій
Інвестиції в сфері поновлюваних джерел енергії

Залишилися питання по призначенню наших послуг?
Залиште нам заявку. Наші фахівці проконсультують Вас

Тема вашого запиту
Замовити дзвінок

^