Логотип Рентехно
Рішення відновлювальної енергетики - Перевищуючи ваші очікування
enuaru

Горизонт планування - на добу наперед

Головна » Блог про ВДЕ » Горизонт планування - на добу наперед

Добрими намірами…

…мабуть, керувалися творці Закону України "Про ринок електричної енергії" (Закон України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017, № 2019 - VIII) в частині штрафування виробників електроенергії за "зеленим" тарифом за добові небаланси генерації в мережу відносно (увага!) прийнятого і погодженого (!) з "гарантованим покупцем" прогнозу (!) від виробника. Відповідальність за точність прогнозування покладається… на виробника. І зроблено це, за великим рахунком (цитата) "З метою обмеження впливу підтримки виробників електричної енергії за "зеленим" тарифом на ціни за електричну енергію". (див. Розділ XVII ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ Закону).

Зате чесно. Суть нововведень така, що через два роки починає діяти ринок купівлі електроенергії "на добу наперед" із штрафами за неподання прогнозів або за невиконання наданих прогнозів. Штрафувати буде "гарантований покупець" (читай: природний монополіст, щонайменше, в регіоні, тому що покупець - це обленерго), який, окрім іншого, має "…інші права".

У Законі немає ані слова про механізми збору і аналізу даних для короткострокового прогнозу генерації відповідно до потреби в електроенергії. Немає ані слова і про мандатовану інформаційну базу даних, алгоритми, методики та інші підстави для прогнозування "на добу наперед", про засоби зв'язку та надійні виділені канали передачі такої інформації. Більше того, в Україні немає інфраструктурної бази для подібного синоптичного прогнозу (який, власне, лишень і може бути основою для сонячної і вітрової енергогенерації), не вказана відповідальність таких третіх сторін, які надають дані для прогнозів. Немає вказівок про допустиму точність таких метеоданих для прогнозування. Немає згадок про структуру диспетчеризації, моніторингу і короткострокового прогнозування вироблення і споживання електроенергії, немає правил пріоритетності розподілу часток між учасниками ринку, про важелі управління різними видами генерації від різних власників, як це функціонує, наприклад, у Німеччині (див. мал. 1 у публікації "Економіка незалежності"). Добрі наміри зробити "як краще" без відповідної підготовленої інфраструктури ведуть звичним шляхом - "а вийшло, як завжди".

 

Батіг без пряника

Крім того, Закон впроваджує, за великим рахунком, тільки батіг без пряників. Причому батіг знаходиться у руках "гарантованого покупця", але цей останній сам не несе відповідальності за забезпечення умов гарантованого постачання "зеленої" електрики в мережу. Практичний приклад - аварія на ділянці мережі, до якої підключений виробник "зеленої" енергії, усувається організацією, яка не несе відповідальності за "гарантоване" придбання цієї "зеленої" енергії. Ця інша юридична особа, як правило - місцевий РЕМ, з яким у обленерго укладений договір на обслуговування мережі. Для усунення аварії ця ділянка мережі, природно, відключається, і "зелена" сонячна станція теж відключається зовсім, незважаючи на все раніше погоджені "прогнози". Скільки діб триватиме такий "форс-мажор" і чи буде таке відключення вважатися "обставиною непереборної сили", і хто цю обставину визначає - ніхто сказати не може: ні виробник "зеленої" електрики, ні "гарантований" штрафувальник, ні власне організація, яка обслуговує мережі, якій, як говорив відомий персонаж Гайдая, чиїсь збитки взагалі "До лампочки"! ©. І ця ситуація безвідповідальності одних при штрафуванні інших – трапляється часто-густо. Тижневий простій локальної сонячної станції з причини, наприклад, обриву дротів на локальній мережі після сильного вітру або через грозу - реальна і непоодинока ситуація практичної генерації на малих сонячних станціях (МЕС).  

Причому Закон впроваджує штрафи за фактичне погодинне відхилення від погоджених прогнозних графіків на добу наперед. Погодинне! (див. п. 5 статті 71,  http://zakon 3.rada.gov.ua/laws/show/2019-19/paran1472#n1472) І зобов'язує виробника "…нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії"… перед покупцем. Базою для мінімального відпуску електроенергії іншими учасниками ринку електрогенерації Закон пропонує встановити 10 % від "їхнього місячного обсягу відпуску електричної енергії за відповідний період попереднього року" (див. http://zakon 3.rada.gov.ua/laws/show/2019-19/page7). Виробникам же "зеленої енергії" передбачені штрафи за відхилення від затвердженого прогнозу - на 10 % для сонячних електростанцій (20 % для вітрових електростанцій). Для великих виробників із долею 5 %  та більше у загальному енергобалансі країни допустиме відхилення складе відповідно 5 % (сонячні ЕС) і 10 % (вітрові ЕС). У Законі визначено (див. п. 11 розділу про перехідні положення http://zakon 3.rada.gov.ua/laws/show/2019-19/page7), що:

«Частка відшкодування гарантованому покупцю … (від) виробників за "зеленим" тарифом, вартості врегулювання небалансу гарантованого покупця становить:

 • до 31 грудня 2020 року - 0 відсотків;
 • з 1 січня 2021 року - 10 відсотків;
 • з 1 січня 2022 року - 20 відсотків;
 • з 1 січня 2023 року - 30 відсотків;
 • з 1 січня 2024 року - 40 відсотків;
 • з 1 січня 2025 року - 50 відсотків;
 • з 1 січня 2026 року - 60 відсотків;
 • з 1 січня 2027 року - 70 відсотків;
 • з 1 січня 2028 року - 80 відсотків;
 • з 1 січня 2029 року - 90 відсотків;
 • з 1 січня 2030 року - 100 відсотків.»

 

А доти, за даними Держенергоефективності за перше півріччя 2017, вже 1635 приватних будинків в Україні обладнано сонячними панелями і це майже в 4 рази більше, ніж у 2016 році. Як це усе штрафування позначиться на мотивації малих виробників електрики (домашні установки зі встановленою потужністю не більше 30 кВт) активніше включатися в процес "громадського" виробництва екологічно чистої енергії за "зеленим" тарифом - говорити навіть не випадає. Як це ускладнить життя, яким коштом обійдеться і які створить проблеми навіть професійним виробникам "зеленої" електроенергії - очевидно. Як "…обмеження впливу підтримки виробників електричної енергії за "зеленим" тарифом"…" узгоджується з прийнятою КМУ весною цього року "Енергетичною стратегією України до 2035 року "Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність"", що приписує до 2035 р. збільшити долю поновлюваної енергії в енергобалансі країни до 25% -  теж ясно. Батіг без пряника ніколи не сприяє усвідомленій мотивації.

Досить об'ємний звіт "Adapting Market Design to High Shares of Variable Renewable Energy" про проблеми прогнозування і про інші чинники, що перешкоджають широкому співіснуванню ВДЕ та традиційної генерації в енергосистемах різного рівня, опублікований у червні 2017 р. Агентством з поновлюваних джерел енергії IRENA, документ можна отримати у відкритому доступі тут (по кліку на малюнку вікриється pdf-файл):

 

 

"Де ця вулиця, де цей дім"?

У Законі України "Про ринок електричної енергії" є така загадкова фраза, що, мовляв, усе, що в ньому не вказано щодо прогнозування сонячної електрогенерації і порядку штрафування, регулюється, мовляв, "згідно з правилами ринку". Не вказано тільки, що це за "ринок", і хто його директор, і хто власне формалізував ці "правила".

Доводиться констатувати, що в Україні наразі НЕМАЄ системи оперативного автоматичного моніторингу локальних метеоданих в режимі он-лайн, придатної для погодинного і денного прогнозування PV-генерації. 

За даними звіту IEA у рамках "PV - power Systems Program", використання мезомасштабних метеорологічних моделей "схоже, не підвищує якість прогнозування". Постобробка даних (головним чином просторове усереднювання і корекції похибок) можуть відносно знизити недостовірність локальної оцінки на 15-25%, але все одно для коротко- і середньострокового прогнозування вона буде не меншою за 25 - 30%.

В Україні немає системи автоматизованої обробки і розподілу даних між зацікавленими сторонами (ні про плани генерації учасників ринку, ні про погоду). Немає також і визнаних та несуперечливих правил узгодження обсяг генерації. Немає чіткого механізму прогнозу споживання енергії в локальних мережах - такого ж, погодинного. Немає навіть достовірної статистики за ВДЕ в Україні. Немає насиченої інфраструктури установок для наземного спостереження за хмарністю, пов'язаних у єдину інформаційну мережу. Немає в Законі і вказівок про джерела фінансування для створення і розвитку мандатованих систем прогнозування і обліку VRE. Немає багаторічного досвіду вивчення і оптимізації таких систем. І ці "нема" можна продовжити.

А штрафи, передбачені Законом, - вже є. Це бентежить, одначе. Невже знову "суворість законів" компенсуватиметься їх невиконанням, або штрафи просто призначатимуться кожному виробникові сонячної електрики монопольним "гарантованим покупцем"?


Друкувать
Будівництво промислових сонячних електростанцій
Устаткування для сонячних електростанцій
Інвестиції в сфері поновлюваних джерел енергії

Залишилися питання по призначенню наших послуг?
Залиште нам заявку. Наші фахівці проконсультують Вас

Тема вашого запиту
Замовити дзвінок

^